Już po raz ósmy na Zamku Grodno w szranki ze sobą stanęły drużyny podczas Turnieju Rycerskiego organizowanego przez Zespół Placówek Resocjalizacyjnych w Walimiu. Turniej honorowym patronatem został objęty przez: posłanki p. Izabelę Katarzynę Mrzygłocką i p. Agnieszkę Kołacz – Leszczyńską, senatora p. Wiesława Kiliana, Starostę Wałbrzyskiego p. Jacka Cichurę, Wójta Gminy Walim p. Adama Hausmana oraz p. Roberta Jagłę prezesa Funduszu Regionu Wałbrzyskiego i posła na Sejm RP.
W tegorocznych potyczkach wzięło udział 12 drużyn, które składały się z rycerzy, dam dworu oraz giermków. Reprezentowały różnego rodzaju placówki: Młodzieżowe Ośrodki Wychowawcze (Sobótka, Rembów, Wałbrzych), Publiczne Gimnazjum Specjalne nr 10 oraz Publiczną Szkołę Specjalną nr 10 w Wałbrzychu, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym – Koło w Wałbrzychu oraz Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy. Podczas turnieju wojowie i piękne damy zmagali się zarówno z konkurencjami sprawnościowymi, takimi jak: rzut do wilka, burzenie muru, czy przejażdżka na lwie, oraz konkurencjami plastycznymi. Ponadto drużyny musiały zaprezentować się przed obliczem królowej i wykazać się znajomością książki „Opowieści z Narnii lew, czarownica i stara szafa.” Po zakończeniu konkurencji turniejowych jury udało się na skrupulatne podliczenie punktów, a zawodnicy na ciepły posiłek. Drużyny miały również możliwość zwidzenia Zamku Grodno oraz uczestniczenia w pokazie ratownictwa przygotowanego przez GOPR.
Zwycięzcami VIII Turnieju Rycerskiego okazała się drużyna Rembowskich Moovers’ów z MOW w Rembowie. II miejsce zajęły Sobótczanki z MOW w Sobótce. III miejsce przypadło Mowianom z MOW w Wałbrzychu. Wszystkie drużyny biorące udział w turnieju otrzymały nagrody rzeczowe i dyplomy za udział, a drużyny zwycięskie dodatkowo puchary. Fundatorami nagród byli p. Jacek Cichura Starosta Wałbrzyski, p. Adam Hausman Wójt Gminy Walim oraz p. Robert Jagła prezes Funduszu Regionu Wałbrzyskiego, a kiełbaski na ognisko ufundowali parlamentarzyści.
Należy dodać, że uczestnikom dopisywał dobry humor. Wszyscy też walczyli w myśl zasad kodeksu rycerskiego, czyli współcześnie mówiąca fair play.
tekst: K.D.