Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

Listen to this article

              20 Listopada po raz drugi obchodziliśmy  Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Postanowiliśmy uczcić ten dzień w sposób wyjątkowy. Obchody święta praw dziecka zaplanowaliśmy na wieczór 19 listopada.

            Spotkanie rozpoczęło się od odczytania przez pedagoga P. Katarzynę Behot listu skierowanego przez Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka do dzieci i dorosłych. Następnie Kamila Sitek przedstawiła prezentację multimedialną, w której zawarte były zarówno krótkie informacje dotyczące historii praw dziecka jak i najważniejsze z tych praw. Pani Pedagog przedstawiła również dane dotyczące łamanie praw dzieci na świecie oraz w Polsce, przytaczając często bardzo  drastyczne przykłady. Zaapelowała do wszystkich wychowanków, aby mieli pełną świadomość swoich praw, aby w pełni z nich korzystali i domagali się od innych ich respektowania, ale przede wszystkim aby zawsze pamiętali o tym , że inna osoba, kolega, koleżanka, rodzic, nauczyciel, sąsiad i każdy spotkany przez nich człowiek również posiada te same prawa.

          Punktem kulminacyjnym spotkania była uczta dla miłośników sztuki, przez duże S. Grupa teatralna „PaTPORTU” przygotowała fantastyczne przedstawienie wg scenariusza Ewy Paszyńskiej pt. „Malowane ptaki”.  Sztuka mówiła o jednaj z najważniejszych potrzeb każdego człowieka,  o potrzebie tolerancji i bycia akceptowanym.

         W trakcie przygotowanie się aktorów do występu pozostali wychowankowie przygotowywali w grupach plakaty ukazujące jedno z wylosowanych praw dziecka.

        Występ spotkał się z dużym entuzjazmem widowni, a gromkie brawa były najlepszą nagrodą dla wspaniałych aktorów. W sztuce wystąpili: Natalia Kubica, Izabela Drozdek, Patrycja Adamcewicz, Dominika Pawłowska, Sylwia Brędowska, Monika Zoń, Amelia Cichosz i Jakub Tarnawa.

Muzyka i oświetlenie – Paweł Kwiatkowski

Reżyseria – Katarzyna Behot

         Gorące podziękowania dla Pana Pawła Kociubskiego za użyczenie oświetlenia.

 

tekst: Katarzyna Behot