Gala w Świdnicy

Listen to this article

           W dniu 20 listopada nasz PaTPORT  miał niezwykła przyjemność, aby kontynuować świętowanie Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka.

           Wspólnie z grupą uczniów z Zespołu Szkół im Noblistów Polskich w Walimiu, pod opieką P. Ewy Krawczyk oraz P. Anny Soćko, udaliśmy się do Świdnicy aby uczestniczyć w niezwykłej gali z okazji Ogólnopolskiego Dnia praw Dziecka. Wydarzeniami poprzedzającymi galę była uroczysta inauguracja Świdnickiej Grupy PaT.  Galę prowadzili Dorota Zawadzka- super niania oraz insp. Grzegorz Jach.

           Podczas gali mieliśmy okazję obejrzeć niezwykły spektakl profilaktyczny „Sekret”,  w wykonaniu uczniów świdnickich szkół. Najbardziej niezwykły był fakt, że ci młodzi aktorzy mieli zaledwie trzy dni na przygotowanie sztuki.

          Wśród wielu atrakcji z olbrzymim entuzjazmem spotkał się występ poznańskiej grupy dziecięcej „Łejery”, której repertuar mówi o sprawach ważnych dla każdego dziecka, dla każdego człowieka. Utwory prezentowane przez te niezwykłe dzieciaki są swoistym apelem o respektowanie najważniejszych z praw każdego dziecka, takich jak prawo do miłości, bezpieczeństwa i opieki .

         Wśród wielu znakomitych gości galę zaszczycili między innymi:

  • Minister Edukacji Narodowej- p. Anna Zalewska
  • Rzecznik Praw Dziecka- p. Marek Michalak
  • Prezydent Miasta Świdnicy- p. Beata Moskal-Słaniewska

oraz wielu przedstawicieli władz samorządowych i duchowieństwa.

        Podczas spotkania o swoim projekcie „Efekt Domina” opowiedział Pani Dominika Kulczyk. Punktem zwrotnym uroczystości  było spotkanie z p. Katarzyną Stoparczyk, dziennikarką „radiowej trójki” , znanej z prowadzenia wspólnie z Wojciechem Manem programu „Duże dzieci”, która zaprosiła do piaskownicy między innymi p. Grzegorza Jacha, Dorotę Zawadzką i P. Marka Michalaka i skonfrontowała ich odpowiedzi na bardzo „życiowe pytania” z odpowiedziami przedszkolaków.  Mimo wielkiej powagi j gali cała sala pękała ze śmiechu, kiedy np. na pytanie „skąd się biorą radni?” słyszeliśmy odpowiedź przedszkolaka – „ no przecież z ciąży”.

        Galę uświetnił występ Kasi Stankiewicz, która przeniosła nas w swój niezwykły muzyczny świat. Nie mogło oczywiści zabraknąć legendarnej już piosenki „Orła cień”. Po uroczystym zakończeniu spotkania udaliśmy się na mały poczęstunek.

       Szczególne podziewania kierujemy dla Pani  Urszuli Witek z Gminnego Zespołu Obsługi Szkól w Walimiu, za możliwość skorzystania z przejazdu autobusem szkolnym do Świdnicy.

 

tekst: Katarzyna Behot