III Walimski Dzień Profilaktyki

Listen to this article

Radosne tańce, przyjacielska atmosfera i mnóstwo śmiechu- to i wiele przeróżnych atrakcji można było doświadczyć, uczestnicząc dziś w III Walimskim Dniu Profilaktyki. Impreza tradycyjnie rozpoczęła się odśpiewaniem przed halą sportową Centrum Sportu i Rekreacji hymnu PaT –u „Nie wracajmy jeszcze na ziemię” oraz zatańczeniem dynamicznej “Belgijki”. Organizatorem imprezy były – Zespół Szkół im. Polskich Noblistów oraz Zespół Placówek Resocjalizacyjnych w Walimiu. Piękna pogoda i letnia aura nie tylko zachęcały do uczestniczenia w zabawie, ale i sprawiły, że frekwencja dopisała. Ponad 300 osób wraz z zaproszonymi gośćmi spotkało się, aby wspólnie promować zdrowy i aktywny tryb życia.

Przypomnijmy, że program Komendy Głównej Policji – “Profilaktyka a Ty” wprowadzony został 11 marca 2006 roku przez insp. Grzegorza Jacha. Od tego czasu na terenie całego kraju wciąż powstają nowe grupy młodzieżowe PaT-u. W roku 2015 wprowadzono rozwiązania organizacyjne “PaTPORT” polegające na podejmowaniu działań metodą twórczej profilaktyki rówieśniczej. Walimski Dzień Profilaktyki zainicjowany został przez opiekunów “PaTPortów”: Katarzynę Behot, Ewę Krawczyk oraz Annę Soćko.

Po rozpoczęciu, nastąpiło przejście barwnego korowodu ulicami Walimia, który flagami oraz transparentami zawierającymi hasła świadomego i zdrowego trybu życia zachęcał mieszkańców do wzajemnego szacunku i wyzwolenia w sobie sportowego ducha. Druga część Dnia Profilaktyki to występy w Centrum Kultury i Turystyki, gdzie przy zapełnionej po brzegi sali młodzież w artystyczny sposób uświadamiała zagrożenia, jakie niesie za sobą brak tolerancji, agresja, stosowanie używek i presja rówieśników. Zaraz po spotkaniu na temat profilaktyki uzależnień promowanej przez program “Profilaktyka a Ty”, ostatnia część zorganizowana została w Parku Jordanowskim gdzie wszystkich prowadził zapach grillowanej kiełbaski, która przygotowana została dla wszystkich chętnych. Aby spalić kalorie po pysznym posiłku można było wziąć udział w zajęciach zumby, cross-fitu, czy zatańczyć “Wygłupiaczka” i “Belgijkę”.

Taka dawka pozytywnej energii jest potwierdzeniem, że tolerancja, życie bez uzależnień oraz wzajemny szacunek to droga do szczęścia i czerpania przyjemności z każdej chwili.