Śladami historii w kierunku Włodarza

Listen to this article

Grupa przed wejściem do kompleksu Włodarz

Justyna,Ewa,Karolina,Ania

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Co robić w niedzielne marcowe przedpołudnie? Może tak wybrać się na spacer? Ale w jakim celu? Może w celu poznania historii najbliższej okolicy?
Kiedy najważniejszy priorytet został ustalony i jednogłośnie zatwierdzony. Chętni odkrywania tajemnic, przygotowaliśmy się odpowiednio i wyruszyliśmy śladami historii II wojny światowej.
 

Kierunek podróży wyznaczał czarny szlak. Celem naszej historycznej wyprawy był Włodarza, jeden z obiektów Kompleksu Riese. Droga, którą musieliśmy przebyć, wiodła pośród przepięknych krajobrazów górskich. Pomimo piękna otaczającej przyrody czarny szlak wcale nie należała do najłatwiejszy. Ponadto dowiedzieliśmy się, że tę samą drogę pokonywali więźniowie udający się do pracy przy drążeniu tuneli.
Po dotarciu do Włodarza mieliśmy możliwość zapoznania się z różnym sprzętem militarnym służącym do obrony całego obiektu. Niektórzy z nas sprawdzali wieże wartownicze. Inni chcieli zbadać pojemność wózków wywożących gruz, który powstawał przy drążeniu tuneli. Przy okazji odkrywania tajemnic, zaprzyjaźniliśmy się, z pewnym spotkanym przypadkowo bałwankiem. Okazało się, że nasz nowy przyjaciel uwielbia pozować do zdjęć. W związku z tym na pożegnanie wykonaliśmy kilka fotek. Jak wyszły oceńcie sami.
Wyprawa po najbliższej okolicy, okazała się naprawdę wspaniałą praktyczną lekcją historii. Zdobytą wiedzę na pewno wykorzystamy podczas zajęć szkolnych.

Szymon i Bałwanek

Bartosz

Ewa i Justyna

Przy Bałwanku

Przy Bałwanku

Grupa dziewcząt

Szymon