Świętowania nadszedł czas … – czyli nasza wieczerza wigilijna

Listen to this article

        Grudzień, to bardzo szczególny miesiąc, dla nas jest on pełen przygotowań do wspólnej wieczerzy wigilijnej. W tym jakże niezwykły czasie, każdy coś robi, gdzieś biega, coś załatwia, jedni robią aniołki z masy solnej, inni wykonują stroiki, ktoś zajmuje się dekoracją korytarzy, ubieraniem choinki, wychowanki ćwiczą role i śpiewają kolędy, a panie kucharki szykują wyśmienite potrawy. Wszystko po to: by  w ten jeden wieczór w roku stworzyć prawdziwą rodzinną atmosferę, aby wspólnie zasiąść do stołu, podzielić się opłatkiem, złożyć sobie życzenia, pośpiewać kolędy, a przed wszystkim, aby…. być razem.

        W końcu nadchodzi ten upragniony czas świętowania. Wszyscy są przygotowani i z uśmiechem na twarzach wyczekują na zaproszonych gości. W tym roku swoją obecnością zaszczycili nas: Starosta Powiatu Wałbrzyskiego  p. Jacek Cichura, Wicestarosta Powiatu Wałbrzyskiego p. Krzysztof Kwiatkowski, Radny Powiatu Wałbrzyskiego p. Józef Piksa, Prezydent Miasta Świdnica p. Beata Moskal – Słaniewska,  Wójt Gminy Walim p. Adam Hausman, Sekretarz gminy Walim p. Aleksandra Ignaszak, Sołtys Walimia p. Maria Radlińska, Dyrektor Biura Poselskiego Roberta Jagły p. Małgorzata Hoszowska – Ziemak oraz członkowie Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich z Prezesem p. Edwardem Szywałą.

        Kiedy goście zajmą miejsca przy stole, wtedy w nas wzbiera niepokój, wiemy bowiem, że …. “przedstawienie czas zacząć…” W głowach kłębi się wiele myśli: … czy ktoś nie zapomni roli?; nie pomyli tekstu lub kolejności wypowiadanych kwestii? Zaczynamy! Kolęda, oficjalne powitanie, Betlejemskie Światło Pokoju i tu niespodzianka. Absolwent naszej placówki wnosi światełko! … Paweł nie wyobraża sobie tego dnia bez nas, tak samo jak Klaudia, która też przyjechała… Jasełka.  Na szczęście dziewczęta odgrywają swoje role, jak profesjonalistki. Jeszcze tylko ostatnia scena, kolęda i ukłon. Uf… dotarliśmy do końca. Historia opowiedziana w jasełkach podoba się odbiorcom, czego dowodem są gromkie brawa. My kłaniamy się nisko, a w naszych sercach wzbiera olbrzymia radość. Później już tradycyjnie Pani Dyrektor wygłasza krótka mowę i składa wszystkim życzenia. Następnie ks. Gabriel  odczytuje Ewangelię i wspólnie się modlimy. Nadszedł czas na opłatek – “symbol pojednania i przebaczenia, znak przyjaźni i miłości.” Dzielimy się nim i składamy sobie życzenia. Po dużej dawce serdecznych życzeń zasiadamy do stołu, aby skosztować potraw wigilijnych.  Wszystko, oczywiście jest przepyszne.

       Ale co to??? Kolejna niespodzianka p. Edward Szywała przekazuje dla wychowanek prezenty. Jak przystało prezenty wręcza prawdziwy św. Mikołaj (Paweł dobrze, że się pojawiłeś). Upominki są przecudne, wychowanki rozpakowują prezenty, przymierzają czapki i rękawiczki, chwalą się biżuterią, zegarkami i perfumami. Żeby nie było, nasi chłopcy również byli w tym roku bardzo grzeczni i dostali prezenty. 🙂

       Później zostaje nam już tylko wspólne świętowanie …

tekst: K.D.